TARİHÇEMİZ
BAYDD

BALKICA KÖYÜ FİZİKİ VE BEŞERİ ÖZELLİKLER

COĞRAFYA

Köyümüz Denizli'nin Tavas İlçe'sine bağlıdır. Tavas'a 38, Denizli'ye 80 km'dir. Köyün yerleşim yeri; Denizli'nin güneydoğusunda Tavas-Acıpayam sınırını oluşturan 2421 m yüksekliğindeki Bozdağ'ın batı eteğinde kurulmuş olup, Barza ovasına bakmaktadır. Ova düz bir araziye sahiptir. Güneyinde Gölgeli Dağlarının devamı olan Bozdağ uzanır. Kuzeyinde, Barza Ovası olarak anılan yüksek ova bulunmaktadır. Dünya üzerinde 29° 5' 56 E (Doğu) boylamı ile 37° 19' 27 N kuzey enlemi üzerinde yer alır. Komşuları; 3 km kuzey doğusunda Yorga Köyü, 7 km güneybatısında Derinkuyu Köyü, 12 km batısında Çağırgan Kasabası, 10 km kuzeyinde Gümüşdere köyüdür.Denizden yükseltisi; 1147 metredir.

NÜFUS

2007 Adrese Dayalı Nüfus Sayımına göre Köyümüzün nüfusu 440 erkek ve 465 kadın olmak üzere toplam 905 olarak tespit edilmiştir.Bu nüfus sadece adresini Balkıca olarak verenlerin sayısıdır. Yurdışı ve Türkiye'nin diğer il ve ilçelerinde oturanlar hariçtir. Köyün, dış nüfus ile birlikte 2000 civarında nüfusu olduğu tahmin edilmektedir. Nüfusun büyük çoğunluğu köy dışında yerleşmişlerdir. Denizli-Bağbaşı Mahallesi ve Denizli'de, Aydın İncirliovada, Söke Bağarası'nda, yurtdışında ise Fransa, Almanya, Avusturya ve Kanada'da yaşamaktadır. Toprağın sınırlı ölçüde kullanılması geçim kaynaklarının azlığı, sulama suyu olmaması köyde nüfus planlamasını sağlamıştır. Balkıca Köyü dışa özellikle yurt dışına büyük göç vermektedir. Köy evlerinin çoğu boştur.

Yıllara Göre Köy Nüfus Verileri
2000 935
1990 754
1985 885

İKLİM

Akdeniz ikliminin karasal iklime geçiş tipi görülür. Yazlar sıcak ve kurak, kışlar karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülür. Yükseltinin fazla oluşu ve dağlarla çevrili oluşu Akdeniz ikliminin ulaşmasını engellemektedir. Göller yöresi iklimi görülmektedir. Yaz aylarında pek yağış görülmez. Ancak yaz yağmurları etkilidir ve sel felaketlerine yol açar.

BİTKİ ÖRTÜSÜ

Ova kısmı bozkır, dağ çam ormanları , maki (pınar meşesi (çalı denilen)) ile kaplıdır. Dağların yükseklerinde andız(sedir) ve ardıç ağaçlarına rastlanır. Dağın eteklerinde iğne yapraklı sarı, kızıl ve karaçam ormanları bulunur.Genellikle maki bitki örtüsü görülür.

EKONOMİ

Balkıca Köyü halkı geçimini tarım ve hayvancılıktan sağlamaktadır. Özellikle tütüncülük en başta gelen geçim kaynağıdır. Bunun yanında buğday, arpa, nohut, mısır, yulaf, ekimi de yapılmaktadır. Ancak bu üretim ailenin kendi ihtiyacı kadarlıktır.

1970 yıllarından itibaren Almanya ve Fransa'ya önemli işçi gidişleri gerçekleşmiştir. 1980 sonrası aile birleşmeleri ile bu gidişler hızlanmıştır. Kanada'ya göçmen olarak gidişle birlikte pek çok aile Kanada'ya işçi olarak yerleşmiştir. Bu ailelerin ülkemize ve köye önemli ekonomik girdisi bulunmaktadır.

Köyümüzde 1980 yılı öncesinde Kireç ocakları ekonomik getirisi olan işlerden birisiydi. Rahmetli Gök Mehmet(Takım), Rahmetli Kıpır Ali(Kocabaş), Rahmetli Bakkal Himmet(Candemir) bu işlerle uğraşmışlardır. O yıllarda pek kişiye iş imkanı sağlanmıştır. Bu kireç ocakları köyümüzün değişik yerlerinde yıkık vaziyette bulunmaktadır.

1980'li yıllarda köyümüzde biriket imalatçığı da önemli ekonomik getirisi olan işlerdendi. İlk biriket dökümünü 1973 yılında köyümüzde kurulan kooperatifle birlikte Osman Kocabaş başlamış, sonradan elektriğin gelmesiyle birlikte Kesik Kulak Muhammet(Adam)ve kardeşi Tahir Adam(Rahmetli), Şafak Ali(Önüt), Abidin Önüt, Hilmi Adamcı, Kınacı Mustafa(Kocabaş)(Rahmetli), Mevlüt Candemir, Celal Önüt, İlyas Şeyli gibi isimler de bu işle uğraşmışlar ve ekonomik olarak köye girdi sağlamışlardır. O yıllarda ayrıca köyümüzde bulunan kum ocağı işletmeciliği ve kum taşımacılığı önemli bir getiriye sahiptir.

1985-1990 yılları arasında bez dokumacılığı yaygınlaşmış, ancak krizler bu işin devamını engellemiştir. Bu dönemde köyde 20 civarında dokuma tezgahı bulunmakta ve köye önemli ekonomik destek sağlamıştır.

Önceki yıllara kadar sonbaharda mevsimlik olarak çevre iller ile Aydın ve Denizli ilçelerine pamuk toplamaya gidilirdi. Pamukçuluğun azalmasıyla bu gelir kapısı kapanmıştır.

Ancak birkaç yıldır bazı aileler Antalya-Kumluca sera bölgesinde çalışmaya başlamışlardır.

Son yıllarda besi hayvancılığı yaygınlaşmaya başlamıştır.

HAYVANCILIK

Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık yapılmaktadır. 800'ün üzerinde büyükbaş hayvan, 200 civarında keçi, 300 civarında koyun cinsi küçükbaş hayvan bulunmaktadır. Küçükbaş hayvancılık yok olmak üzeredir. Bu işi yapan 2-3 çoban kalmıştır. Bunun nedeni keçi yetiştiriliğine kısıtlama getirilmesi, otlatma alanlarının darlığı neden olmuştur. Büyükbaş hayvancık devlet desteği de kullanılarak gelişmektedir. Bu amaçla Tarımsal Kalkınma Kooperatifi kurulmuştur. Sütler Ay-süt firması tarafından toplanmaktadır.

EĞİTİM

Köyümüzün ana sınıfı ile beraber 5 sınıflı ilkokulu vardır.

Öğrenciler 5. sınıftan itibaren Yorga Köyü İlköğretim Okulu'na taşınmaktadır. Öğrenci sayısı gittikçe azalmaktadır. Okuma ve yazma oranı % 85–90 civarındadır. Yüksek tahsil hızla artmaktadır. Kız çocuklarının okutulması için yoğun bir çaba sarf edilmektedir. Yaygın eğitim olarak Halk Eğitim Müdürlüğü’nün kursları açılmaktadır. Köy eğitim ve öğretimin değerini kavramıştır eğitime önem verilmektedir. Şu andaki okul müdürü Ömer ALCA'dır.

HABERLEŞME

İletişim ve haberleşme araçları hızla artmaktadır. Ev telefonu olmayan aile yok denecek kadar azdır. ADSL hızlı internet bağlantısı vardır. Evlerde de bilgisayar kullanımı yaygınlaşmaya başlamıştır. PTT her hafta Pazartesi günleri mektup ve kargo teslimatı yapmakta ayrıca Aras Kargo ve Yurtiçi Kargo da kargo teslimatı yapmaktadır.

SAĞLIK

Sağlık evinde 1 Ebe görev yapmaktadır. Salı günleri Nikfer Mahallesinden Doktor ve hemşire Balkıca Sağlık Evine gelip hastaları muayene etmektedir. Ayrıca 12 km uzakta olan Nikfer Mahallesinde de 7 gün 24 saat görev yapan 112 Acil Ambulans Servisi bulunmaktadır.

SOSYAL TESİSLER

Tavas Belediyesine ait 1 misafirhane, 1 itfaiye ve ambulans binası, 1 köy kahvesi, dükkânlar vardır. Ayrıca kiralık araziler vardır. Köyde 1 mini market, 2 bakkal, 1 tost dükkanı, 3 kahvehane ve 1 Süt Toplama Merkezi vardır. Her hafta Cuma günleri köy çarşısında (köy meydanında) pazar kurulmaktadır. Okula yakın 1 kapalı pazar yeri bulunmakta ama pazarcılar camiye yakınlığı açısından köy meydanını tercih etmektedir. Dağdaki sarınç yanı, şarlangeç, eren ve kirazlık mevkileri piknik yeri amacıyla kullanılmaktadır.

ALT YAPI

Köyde kanalizasyon vardır. İçme suyu şebekesi vardır. Sokakların büyük kısmı kilit taşıyla döşelidir. Telefon ve ADSL alt yapısı vardır.

İBADET YERLERİ

1 Cami ve Kur'an Kursu binası bulunmaktadır.Kur'an kursu binası yeniden planlı bir şekilde Çok Amaçlı Sosyal Tesis Binası olarak inşa edilmiştir. Köyümüzün imamı Sabit Özlen'dir.

Balkıca

Döviz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

©COPYRIGHT BY MURAT TAKIM BAYDD Başlık küçük alt
DUYURU 20!
Derneğimizin 2018-2019 Eğitim yılında lisans öğrencilerine sağlayacağı burs başvuruları 15 Ekim 2018 tarihinde başlayıp 15 Kasım 2018 tarihinde sona erecektir. Burs başvuru formuna derneğimizin sitesinden ulaşabilirsiniz. Formu doldurup Dernek merkezine veya kargo posta yoluyla ulaştırabilirsiniz. Başvurulardan sonra değerlendirme yapılıp burs almaya hak kazananlara bilgi verilecektir. Başvuru Formu için tıklayınız.